Śląski Związek Piłki Siatkowej w Katowicach

Zakończenie lig seniorskich PZPS: Płomień Sosnowiec z awansem do I Ligi Kobiet

W związku z sytuacją w kraju i na świecie, zarząd PLS SA zdecydował się zakończyć rozgrywki PlusLigi, LSK, KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn, I Ligi Kobiet oraz II Ligi Kobiet i Mężczyzn.

Wobec powyższej decyzji, siatkarki Płomienia Sosnowiec, które fantastycznie rozegrały tę część sezonu, awansowały na zaplecze Ligi Siatkówki Kobiet. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia. A wszystkim, bez względu na klub, czy ligę, życzymy zdrowia i wytrwałości w oczekiwaniu na powrót na parkiety! Powtarzając słowa Vitala Heynena: „poczekamy jeszcze rok na spełnienie marzeń”!

 

Poniżej oficjalne stanowisko PLS SA:

Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA informuje, że rozgrywki ligowe PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn w sezonie 2019/2020 zostały zakończone.

Wydanie takiej decyzji poprzedziło posiedzenie Rady Nadzorczej PLS SA, które przeprowadzono drogą elektroniczną. Wcześniej odbyły się także konsultacje z przedstawicielami akcjonariuszy spółki. W wyniku tych rozmów oraz konsultacji Zarząd postanowił:

 

Wydanie takiej decyzji poprzedziło posiedzenie Rady Nadzorczej PLS SA, które przeprowadzono drogą elektroniczną. Wcześniej odbyły się także konsultacje z przedstawicielami akcjonariuszy spółki. W wyniku tych rozmów oraz konsultacji Zarząd postanowił:

W PlusLidze zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 na tym etapie, jaki rozegrany został do 12 marca 2020 roku, a więc bez pełnej fazy zasadniczej sezonu 2019/2020. W związku z tym Zarząd zdecydował, że nie zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a ustalona zostanie kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek. Trzy czołowe drużyny w klasyfikacji otrzymają prawo rywalizowania w Lidze Mistrzów sezonu 2020/2021. Dodatkowo ustalono, że ostatnia w tabeli rozgrywek drużyna PlusLigi BKS Visła Bydgoszcz traci uprawnienie do udziału w rozgrywkach PlusLigi oraz status klubu – członka PlusLigi.

O prawo gry w sezonie 2020/2021 w PlusLidze ubiegają się dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn, czyli Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Oba kluby zostaną poddane szczegółowemu audytowi przez zewnętrzny podmiot. W przypadku, gdyby wyżej wymienione zespoły nie spełniły wymogów (pierwszeństwo awansu według wyższego miejsca klasyfikacji końcowej KRISPOL 1. Ligi, po spełnieniu wymogów regulaminowych), takiemu samemu audytowi poddana zostanie Visła Bydgoszcz, która tym samym będzie wówczas miała szansę pozostać w PlusLidze.

W Lidze Siatkówki Kobiet zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 po pełnej fazie zasadniczej sezonu 2019/2020, bez rozgrywania fazy play-off. W związku z tym, że LSK rozegrała całą fazę zasadniczą Zarząd zdecydował, że zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a kolejność drużyn w tabeli ustalona zostanie według liczby zdobytych punktów meczowych, po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek. Trzy czołowe drużyny w klasyfikacji otrzymają medale mistrzostw Polski, dodatkowo Grupa Azoty Chemik Police oraz Developres SkyRes Rzeszów prawo rywalizowania w Lidze Mistrzyń sezonu 2020/2021.
Dodatkowo ustalono, że ostatnia w tabeli rozgrywek drużyna LSK Wisła Warszawa traci uprawnienie do udziału w rozgrywkach LSK oraz status klubu – członka LSK.

O prawo gry w sezonie 2020/2021 w LSK ubiegają się dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny 1. Ligi Kobiet, czyli Joker MEKRO ENERGOREMONT Świecie i UNI Opole. Oba kluby zostaną poddane szczegółowemu audytowi przez zewnętrzny podmiot. W przypadku, gdyby wyżej wymienione zespoły nie spełniły wymogów (pierwszeństwo awansu według wyższego miejsca klasyfikacji końcowej KRISPOL 1. Ligi, po spełnieniu wymogów regulaminowych), takiemu samemu audytowi poddana zostanie Wisła Warszawa, która tym samym będzie wówczas miała szansę pozostać w LSK.
W KRISPOL 1. Lidze Mężczyzn zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 na tym etapie, jaki rozegrany został do 14 marca 2020 roku, a więc bez pełnej fazy zasadniczej sezonu 2019/2020. W związku z tym Zarząd zdecydował, że nie zostanie przyznany tytuł mistrza KRISPOL 1. Ligi, a ustalona zostanie kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek.

Dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny przejdą audyt w kontekście awansu do PlusLigi (pierwszeństwo awansu według wyższego miejsca klasyfikacji końcowej KRISPOL 1. Ligi, po spełnieniu wymogów regulaminowych).
Z KRISPOL 1. Ligi spadają dwie ostatnie drużyny w klasyfikacji końcowej, czyli SPS Chrobry Głogów oraz SMS PZPS I Spała.

 

Komunikat dot. I Ligi Kobiet oaz II Ligi Kobiet i Mężczyzn:

Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przy aprobacie Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, wobec braku możliwości rozstrzygnięć sportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, a co za tym idzie – treścią Rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce, postanowił niniejszym zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 w rozgrywkach seniorskich organizowanych przez PZPS.

Wydział Rozgrywek PZPS, po konsultacjach z przedstawicielami środowiska siatkarskiego, uznał, iż wobec braku jednoznacznego określenia przewidywanej daty możliwego wznowienia zawieszonych rozgrywek oraz prymatu dbałości o zdrowie wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzanie rozgrywek (zawodników, kibiców, działaczy, sędziów i in.), jak również konieczności zminimalizowania organizacyjnych skutków stanu epidemii, zasadne jest uchylenie stanu niepewności co do sezonu 2020/2021.

Zdając sobie sprawę z bezprecedensowości sytuacji, Wydział postanowił wyważyć racje zarówno poszczególnych uczestników rozgrywek, jak i Związku – jako regulatora tych rozgrywek. W konsekwencji, podjęto decyzje o klasyfikacjach końcowych oraz zasadach awansu i spadku.

Przedstawiamy klasyfikację końcową w poszczególnych ligach:

I LIGA KOBIET:

Klasyfikacja końcowa sezonu 2019/2020 została ustalona na podstawie tabeli po rundzie zasadniczej:

1 Joker Mekro Energoremont Świecie

2 UNI Opole

3 Enea Energetyk Poznań

4 Galeria Jurajska Częstochowianka

5 MKS SAN-Pajda Jarosław

6 7R SOLNA Wieliczka

7 AZS Politechnika Śląska Gliwice

8 STAL Mielec

9 Grupa Azoty PWSZ Tarnów

10 KARPATY MOSiR AZS PWSZ Krosno Glass

11 KSZO Ostrowiec

12 SMS PZPS Szczyrk

13 Budowlani Toruń – WYCOFANIE

Decyzją Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki SA (dalej też PLS) o prawo gry w sezonie 2020/2021 w Lidze Siatkówki Kobiet (dalej też LSK) ubiegają się dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny I ligi kobiet, czyli Joker Mekro Energoremont Świecie i UNI Opole. Oba kluby zostaną poddane szczegółowemu audytowi przez zewnętrzny podmiot. W przypadku, gdyby wyżej wymienione zespoły nie spełniły wymogów (pierwszeństwo awansu według wyższego miejsca klasyfikacji końcowej I ligi kobiet, po spełnieniu wymogów regulaminowych), takiemu samemu audytowi poddana zostanie Wisła Warszawa, która tym samym będzie wówczas miała szansę pozostać w LSK.

Decyzją Zarządu PZPS z dnia 10 lutego 2020 roku żaden zespół z I ligi kobiet nie spada do ligi niższej.

II LIGA KOBIET:

Klasyfikacja końcowa sezonu 2019/2020 została ustalona na podstawie tabeli po rundzie zasadniczej:

Grupa I

1 KS Spójnia Stargard

2 Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz II

3 GKS Wieżyca 2011 Stężyca

4 Gedania Gdańsk

5 Enea Energetyk Poznań II

6 MKS Sokół Mogilno

7 SKF Forex Polska Politechnika Poznańska

8 UKS ZSMS Poznań

9 UKŻPS COCCODRILLO Kościan

10 Energa MKS Truso Elbląg

11 SMS Police

Grupa II

1 NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki

2 AZS AWF Warszawa

3 Łaskovia Łask

4 KS BAS Kombinat Budowlany Białystok

5 Ósemka Siedlce

6 PMKS Nike Węgrów

7 AZS LSW Warszawa

8 ESPES Sparta Warszawa

9 UKS Chemik Olsztyn

10 LTS Legionovia Legionowo

11 Krótka Mysiadło

Grupa III

1 KS Olimpia Jawor

2 UKS Jedynka Siewierz

3 Energa MKS Kalisz II

4 MKS Sokół Radzionków

5 MKS Chełmiec Wodociągi Wałbrzych

6 MGLKS Sobieski Oława

7 SMS PZPS Szczyrk II

8 Silesia Volley Mysłowice

9 MKS Polonia Świdnica

Grupa IV

1 Asotra MKS-MOS Płomień Sosnowiec

2 MKS Pogoń Proszowice

3 TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski

4 AZS UMCS Lublin

5 KPKS Halemba

6 PLKS Pszczyna

7 TS Wisła Kraków

8 MUKS SOS Poprad Stary Sącz

9 CKiS Maraton Krzeszowice

Do I ligi kobiet prawo awansu otrzymują zespoły sklasyfikowane na pierwszych miejscach w swoich grupach tj. KS Spójnia Stargard, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, KS Olimpia Jawor, Asotra MKS-MOS Płomień Sosnowiec, bez możliwości odstąpienia miejsca innemu zespołowi.

W związku z brakiem możliwości sportowych rozstrzygnięć, w sezonie 2019/2020 żaden zespół z II ligi kobiet nie spada do ligi niższej.

Każdy z wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej ma prawo zgłosić do rozgrywek II ligi kobiet w sezonie 2020/2021 jeden zespół, bez możliwości dalszego odstąpienia miejsca innemu zespołowi.

II LIGA MĘŻCZYZN

Klasyfikacja końcowa sezonu 2019/2020 została ustalona na podstawie tabeli po rundzie zasadniczej:

Grupa I

1 Sulęcińskie Towarzystwo Siatkarskie Olimpia

2 LUKS WILKI Wilczyn

3 GBS Bank KS Orzeł Międzyrzecz

4 SPS Konspol Słupca

5 Trefl Gdańsk

6 GKS Stoczniowiec

7 MKS STEICO Noteć Czarnków

8 KS Stal Grudziądz

9 SMS Police

Grupa II

1 Białostocka Akademia Siatkówki

2 KS Metro Warszawa

3 BESTIOS Białystok

4 UMKS MOS Wola Warszawa

5 Legia Warszawa

6 UKS Centrum Augustów

7 AZS UWM Olsztyn

8 KS MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaski

9 SMS PZPS Spała II

Grupa III

1 LKS Czarni Rząśnia

2 Tubądzin Volley MOSiR Sieradz

3 SMS PZPS Spała III

4 UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki

5 Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa

6 MMKS Lotnik Łęczyca

7 ARCOBALENO Kasztelan Rozprza

8 MKS Bzura Ozorków

Grupa IV

1 MKST Astra Nowa Sól

2 MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych

3 WKS Sobieski ARENA Żagań

4 KS Bielawianka Bester

5 KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego

6 MKS Olavia Oława

7 MUKS Ziemia Milicka Milicz

8 MKS Ikar Legnica

9 Rosiek Syców

Grupa V

1 TKS Tychy

2 MKS Andrychów

3 UMKS Kęczanin Kęty

4 TS Volley Rybnik

5 AT Jastrzębski Węgiel

6 AZS Politechnika Opolska Cementownia Odra SA

7 BBTS Bielsko-Biała II

8 WIE-DRUK MKS Będzin

Grupa VI

1 MKS AVIA Świdnik

2 Enea KKS Kozienice

3 Extrans Sędziszów

4 Karpaty PWSZ Krosno Glass

5 MKS Wisłok Strzyżów

6 Neobus Raf-Mar Sołek Cars Niebylec

7 MKS MOSiR Jasło

8 KS Błękitni Ropczyce

Zgodnie z komunikatem PLS, z KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn do II ligi mężczyzn spadły dwa ostatnie zespoły: SPS Chrobry Głogów i SMS PZPS Spała.

PZPS wskazuje cztery zespoły z pierwszych miejsc w swoich grupach, które wykazały gotowość do gry w KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn, do weryfikacji przez PLS pod kątem gry w KRISPOL 1. Lidze Mężczyzn. Są to: BAS Białystok, MKS Avia Świdnik, LKS Czarni Rząśnia, Sulęcińskie Towarzystwo Siatkarskie Olimpia.

Pozostałe zespoły, z niższych miejsc w tabelach tj. MKS Andrychów, LUKS Wilki Wilczyn, KS Metro Warszawa, WKS Sobieski Żagań (tj. zespoły które wygrały rywalizację w pierwszej rundzie w fazie play-off i uzyskały prawo gry w turniejach półfinałowych), a także UMKS MOS Wola Warszawa (zespół z pary, w której rywalizacja się nie zakończyła), które jednocześnie wykazały gotowość do gry w KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn, również niniejszym są wskazywane do ewentualnego awansu do KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn przy wolnych miejscach w lidze i spełnieniu wymogów określonych przez PLS.

W związku z brakiem możliwości sportowych rozstrzygnięć, w sezonie 2019/2020 żaden z zespołów II ligi mężczyzn nie spada do ligi niższej.

Każdy z wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej ma prawo zgłosić do rozgrywek II ligi mężczyzn w sezonie 2020/2021 jeden zespół, bez możliwości dalszego odstąpienia miejsca innemu zespołowi.

Termin zgłoszeń do rozgrywek w sezonie 2020/2021 zostanie podany w kolejnych komunikatach.

Marcin Weiner

Przewodniczący Wydziału Rozgrywek

Polski Związek Piłki Siatkowej

 

 

Źródło: informacja własna, PZPS